Rady a doporučení

Časové pásmo:

Ve všech těchto zemích je čas posunut o 6 hodin dopředu.

Co si s sebou vzít:

Spacák (někdo říká 2 prostěradla - ta jsou asi stejně těžká, ale zřejmě míň objemnější), protože je spousta povlečení, na kterých byste zřejmě nespali jako první.

Čepice proti slunci, zvlášť, pokud jste náchylní na spálení

Repelent - velmi doporučuji osvědčený Authan - v provedení "lotion"

Knižního průvodce (guestbook) -nejlépe co nejnovější- ušetří spoustu času

Pokud chcete vypadat jako místní, pak si přibalte roušku přes pusu a nos, na gumičky kolem uší.

Co jsem táhl zbytečně (přesto, že jsem si četl spoustu cestopisů jsem se nenechal přesvědčit):

Karimatku, pohorky, maskáčové kalhoty, ponožky a pončo jako pláštěnku. V období sucha tyhle věci určitě nebudete potřebovat. Snad jen ty boty a možná dlouhé kalhoty, pokud plánujete několikadenní pobyt v džungli stejně jako my. U nás z něj však sešlo.

Smlouvání:

Pro vás, kteří to neumíte stejně jako já, nezbývá nic jiného, než se to naučit. Už v zájmu vlastní peněženky. Téměř vždy, když se smlouvání trpí (mimo obchodů v evropském stylu, restaurací, kde jsou napsány ceny, obvykle ceny pokojů aj.) se dá cena snížit určitě na 60% původní nabídky. Někdy samozřejmě i mnohem níž. Čili pokud nejste finančně hodně dobře zajištění a duší filantropové, nezbývá vám, než smlouvat a smlouvat.

Doprava:

Můj názor je, že pokud je člověk řidičem u nás, ještě to neznamená, že může bez problémů fungovat jako řidič i v těchto částech Asie. Zvláště větší města (Phnom Penh a speciálně Bangkok) jsou raritkou v dopravě. Přiznávám, že mne zdejší dopravní ruch a jezdecké mistrovství všech zúčastněných fascinovalo. Stejně tak ledově klidné pohledy opodál stojících policistů, kteří spokojeně sledovali provoz BEZ NEHOD, což mne zanechávalo v úžasu podruhé. V takovém provozu jsme neviděli jednu jedinou dopravní nehodu (kromě jedné maličkosti popisované kdesi v cestopise). Přikládám to zejména velmi pomalé jízdě ve všech těchto zemích.

V Thajsku se jezdí vlevo, v Laosu a Kambodži je to shodné jako u nás, tedy vpravo.

Hygiena a nemoci:

Dle evropských měřítek je všude svinčík. V Thajsku je to však o dost lepší. Ve spoustě rad se dočtete, abyste si:

- nedávali nápoje s ledem (neznáte původ ledu) - na tohle pravidlo jsme vůbec nedbali

- pili pouze kupovanou vodu - tohle jsme porušili pouze v některých restauracích, kde vám přinesou vodu nebo čaj spolu s objednávaným jídlem

- nekonzumovali domorodá jídla na tržnicích - už samo prostředí tržnice spoustu lidí odradí od nějaké chuti na jídlo. Ale také jsem zkusil a bez následků

- brali antimalarika (zvlášť v oblastech severního Thajska, po celém území Laosu) - zde jsme léčivo měli - Doxyhexal tabs (40 tabletek stojí asi 160Kč), ale nebrali jsme je. Tento přípravek je vlastně antibiotikum, a má 2 způsoby použití: buď se bere jedna tableta denně (začne se pár dní před a pak ještě několik dní po návratu z nebezpečné oblasti) anebo se může vzít zvýšená dávka až při prvních náznacích malarické horečky. Protože nemám lékařské vzdělání, jsem si vědom nepřesností v mém popisu. Podrobné informace však naleznete na www.vakciny.net. Jednoznačně nejlíp uděláte, pokud se zeptáte například na hygienické stanici a tam vás odkážou na nějaké lékařské zařízení, které je specializováno na problematiku infekčních chorob. Pravdou je, že za celý měsíc jsme neměli žádné střevní potíže a také infikovaní komáři se nám vyhnuli.

Tím bych však nikoho nechtěl nabádat k tomu, aby se choval stejně jako my. Určitě každý může být obezřetnější než my. Zde jen popisuji naše zkušenosti.

Očkování:

Doporučená očkování do těchto zemí jsou tři:

- žloutenka typu A

- žloutenka typu B

- břišní tyfus

Na oba typy žloutenky se můžete očkovat najednou. Za jeden měsíc je nutné přeočkování. Asi během dalších dvou týdnů se vytvoří protilátky. Poté jste imunní 1 rok. Pokud se dostavíte na třetí očkování po roce, budete mít protilátky po dobu 10 let. (Dle některých zdrojů doživotně). Jedno očkování stojí asi 1.500 Kč.

Pro břišní tyfus je očkování jednorázové, protilátky máte na 3 roky, cena za očkování je asi 300-500 Kč.

Opět zde jen předávám informace, které mi řekl ošetřující lékař, znovu doporučuji www.vakciny.net nebo lékařské zařízení specializované na infekční choroby.

Letiště v Bangkoku a kontroly drog:

Nejsem si vědom žádné zvýšené kontroly zavazadel. Naštěstí nemáme potíže s těmito látkami a jenom jsme si při příjezdu na letiště a na letišti samotném dávali trochu větší pozor na naše zavazadla, ale s žádným podezřelým chováním (že by vám chtěl někdo strčit do báglu balíček s drogami) jsem se nesetkal.

Jenom nějaké prase mi kdesi jinde v Thajsku nalepilo dovnitř báglu žvýkačku. Podezření mám na jednoho maníka s ufiklým palcem, který se tam kolem podezřele ometal.

Pozitiva a negativa - tedy co nás potěšilo a co nás zklamalo:

Velmi příjemní lidé jsou jednoznačným pozitivem. Příroda je krásná také, ale v období sucha to není ono. V deštivém období to musí být zcela něco jiného. Podle vyprávění turistů, které jsme na cestě potkali a kteří zde v tomto ročním období byli, je to zcela jiná země. Proto pokud bych někdy plánoval opětovnou cestu do těchto zemí, pravděpodobně by to bylo tohle období.

Zklamalo nás ohromné množství turistů, které v těchto zemích už je. Pravda, nejpříhodnější dobu před pěti či osmi lety už jsme prováhali, ale přesto až takový počet lidí bych nečekal.

Víza:

Víza do Thajska se dají koupit na thajské ambasádě v Praze (za jeden vstup do země asi 600Kč), nebo si je můžete koupit až přímo na letišti v Bangkoku. Platnost víza koupeného na letišti je ale jen 14 dnů.

Víza do Laosu a Kambodže lze získat např. v Bangkoku. U mnoha cestovek na Khao San existuje několik variant rychlosti vyřízení. Nejrychlejší varianta je jedno vízum za jeden pracovní den. Při této variantě stojí asi 1.000 baht jedno vízum.

Nebo můžete dorazit sami na příslušné ambasády v Bangkoku. Velvyslanectví Laosu v Bangkoku: 520/1-3 Soi 39, Th. Ramkhamhaeng, tel. 539 6667, velvyslanectví Kambodže v Bangkoku: 185 Th. Ratchadamri, tel. 254 6630.

Víza do všech okolních zemí (včetně např. Vietnamu a Malajsie) nabízí v každém větším městě spousta cestovek.

Nezapomeňte si vzít fotky! Na vízum do Laosu je potřeba jedna, do Kambodže dvě.

Bližší informace doporučuji buď v knižním průvodci anebo také na www.mzv.cz

Cestování (osamoceni, ve dvojici, ve skupině ???):

Já jsem hledal společníka přes net, protože známí nechtěli jet. Nakonec jsem našel kolegu (čau Leo!), se kterým jsem tu cestu absolvoval. Kdybych jel příště, nebál bych se jet sám. Je to možná trošku dražší (některé náklady se nerozdělí napůl), ale nesnažil bych se to lámat přes koleno. Je tam sice většina cestovatelů po dvojicích, ale je vidět i jednotlivce. Přikláním se ke knižnímu průvodci, že pro samotné cestovatele v těchto zemích nehrozí žádné nebezpečí. Lidé jsou tu pohodoví a nejsou dotěrní.


Období, kdy cestovat:

Zima - spíše "období prachu" než "období sucha" - téměř neprší (nám pršelo jen jednou pár minut v noci), vše je suché a zaprášené. Obloha bez mráčku, všude oblaka prachu, relativně nižší teplota. V nížinách 30°C a více, ve výše položených oblastech (severní Laos) asi 25°C.

Léto - "období dešťů" - nemám vlastní zkušenost, takže dle doslechu: prší asi 5 dní v týdnu obvykle navečer či v noci. Déšť trvá zhruba 1-1,5 hodiny, ale intenzivní. Vše je svěží, zelené, rozkvetlé. Je vyšší teplota a vlhkost vzduchu, obtížnější a zdlouhavější je cestování mimo asfaltové cesty. Pokud bych se tam příště vydal, pak v létě.

Měna - kurz, placení:

 

Thajsko

Platí se zde místní měnou - thajský baht (čti bát) (THB). Kurz při našem pobytu se pohyboval asi 38,40 THB za 1 USD. Jsou vypsány zvlášť kurzy na bankovky hodnot 100 a 50 USD (kurz nejvýhodnější), zvlášť na 10, 20 USD a zvlášť na 1 a 5 USD (kurz nejméně výhodný). Ovšem rozdíly nejsou nikterak dramatické, alespoň v částkách které běžný batůžkář mění. Liší se jen o pár setin či desetin bahtu.

 

Laos

Platí se zde laoskými kipy (LAK). V době našeho odjezdu jsme si zjišťovali na internetu aktuální kurz téhle měny a týden před odjezdem byl 8272 LAK za 1 USD. Ovšem po našem příjezdu jsme poznali, že zaběhnutý a všemi používaný kurz je 1 USD = 10.000 LAK = 40 THB. Nikde jsme nepoužili žádnou směnárnu. Stejně jsou zde v mizivém množství. Oficiální kurz z nějaké banky tedy neznám. Na všech tržištích či obchodech můžete platit všemi třemi měnami (USD, THB, LAK), přičemž prodávající vám vrátí měnu dle svého uvážení. Třeba pár dolarů a zbytek kipů. Má to jedno omezení - nepřijímají se thajské mince, ale pouze bankovky. S americkými mincemi jsme se zde nestřetli, pravděpodobně je však také přijímat nebudou.

 

Kambodža

Platba probíhá v kambodžských rielech (KHR). Tady bylo naše zjištění z internetu realističtější. Stálo tam 4025 KHR za 1 USD. Stejně, jako v Laosu je i zde zaběhnutá rovnice: 1 USD = 4.000 KHR = 40 THB. Opět se všude přijímají všechny tři měny s výjimkou thajských mincí. Berou pouze thajské bankovky. Stejně tak je to pravděpodobně i u amerického dolaru. Opět pouze bankovky. Zde jsme na jednu směnárnu narazili a byl tam kurz zanedbatelně vyšší: 1 USD = 4010 KHR.


Poslední změna: 29.03.2009
e-mail